OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

História

Vitajte na stránke nemsovanka.wbl.sk v sekcii História

Úpravu tohto bloku zahájite dvojklikom...

Dychová hudba Nemšovanka existuje pod názvom od roku 1970. Kapela mala 12 členov a speváčky, čo v tom čase ešte nebolo bežné. Ako prví v okrese začali používať zvukovú aparatúru, pri dychovej hudbe bola založená folklórna skupina, s ktorou účinkovali napr. na stretnutí rodákov v Bratislave v roku 1973, na festivale Pádivého Trenčín, vo Východnej, Červeníku a pod. Nemšovanka s folklórnou skupinou sa veľmi rýchlo dostala do povedomia milovníkov tohto žánru, pretože prišli s niečím dovtedy nevídaným. Ich piesne, tance, temperamentný prejav, chytili divákov na celom Slovensku. Odozvou bolo pozvanie do nahrávacích štúdií. V roku 1973 - na základe pozvania vtedajšieho redaktora slovenského rozhlasu Dr. Ondreja Dema - Nemšovanka nahrala viacero piesní do relácie Klenotnica ľudovej hudby. No a tieto nahrávky mali nezvyčajne veľký ohlas, preto hneď v nasledujúcom období nahráva Nemšovanka vo vydavateľstve Opus 4 malé, tzv. SP platne, a spoluúčinkuje na LP platni so susednými kapelami z regiónu - s dychovými hudbami z Drietomy a Dolnej Súče.
V roku 1974 nemšovský rodák Andrej Kristín nakrútil 35 minútový film pre Slovenskú televíziu s názvom Cez Nemšovú, v ktorom účinkuje dychová hudba Nemšovanka spolu s folklórnym súborom.
Bývalý kapelník Nemšovanky Jozef Králik začal v roku 1977 vyučovať novú garnitúru hudobníkov zo žiakov základnej školy v Nemšovej. Z viac ako 100 záujemcov o hru na dychové nástroje sa postupne vykryštalizoval detský dychový orchester, ktorý mal 45 členov a niesol názov Mladá Nemšovanka. Tento mladý orchester pod vedením Jozefa Králika už po roku mal prvé vystúpenie a po 3 rokoch zvíťazili na okresnej súťaži detských dychoviek v Dolnej Súči. Nasledovalo viacero víťazstiev na festivaloch detských a mládežníckych dychových hudieb a postupne, ako dorastali hudobníci Mladej Nemšovanky, nahrádzali starších členov dospelej kapely. Nemšovanka v tom období účinkovala nielen doma a okolitých obciach trenčianskeho regiónu, ale žala úspechy aj inde na Slovensku, napr. v kúpeľoch Piešťany, Trenčianske Teplice, na Liptove, Orave, Gemeri, a taktiež veľmi úspešne účinkovala najmä na Morave, veľakrát v Rožňove pod Radhoštem, v Hluku, v Uherskom Hradišti, vo Vlčnove a inde. Jozef Králik viedol Nemšovanku do roku 1989, kedy odovzdáva kapelnícke žezlo svojmu žiakovi Jozefovi Patkovi.
V roku 1990 sa kapela stáva členom Združenia dychových hudieb Slovenska a po prvý krát sa predstavuje aj v zahraničí, konkrétne v Rakúsku. Odvtedy v tejto krajine účinkovali viac ako 50-krát. V roku 1995 Nemšovanka hrala v Nemecku na známom Október–Feste, o rok neskôr účinkujú opäť v Nemecku a tiež aj na festivale vo francúzskom Hagenau, potom to boli ešte viackrát účinkovania v Nemecku, Rakúsku či Francúzsku. V roku 1995 Nemšovanka víťazí na Celoslovenskej prehliadke malých dychových hudieb v Lednických Rovniach, o dva roky neskôr sa tam umiestňuje v zlatom pásme.
Dvakrát spoluúčinkovala v televíznej relácii Anderov rebrinák, účinkovali v televíznej relácii Naša naj... Nemšovanka nahráva zvukové nosiče, a to kazetu v roku 1993 s názvom V tej našej dedine, v roku 1997 CD-čko pod názvom Šuhaj Slovák...., a o 2 roky neskôr tretí nosič s názvom Už je večer, ktorý je venovaný 30. výročiu založenia Nemšovanky.